W połowie marca, gdy w Polsce pojawił się koronawirus, opublikowano wytyczne, by odraczać szczepienia ochronne dzieci, nawet te obowiązkowe. Od kilkunastu tygodni jednak wytyczne te już nie obowiązują – szczepienia ochronne u dzieci są wykonywane normalnie, oczywiście z zachowaniem wszystkich zasad bezpieczeństwa przeciwepidemicznego.
Przez kilka pierwszych tygodni pandemii koronawirusa, szczepienia ochronne dzieci w naszym kraju były wstrzymane. W połowie kwietnia ministerstwo zdrowia i Główny Inspektor Sanitarny – w oparciu o stanowiska Zespołu ds. Szczepień Ochronnych oraz Polskiego Towarzystwa Wakcynologii oraz kluczowych instytucji zdrowia publicznego (WHO, CDC, NHS, NCIRS) – zalecili jednak wznowienie realizacji wszystkich szczepień obowiązkowych w ramach Programu Szczepień Ochronnych u dzieci. W szczególności zalecono wznowienie szczepień:
- na oddziałach noworodkowych,
- obowiązkowych wykonywanych do 24. miesiąca życia,
- u dzieci z chorobami przewlekłymi, u których istnieją szczególne wskazania do wykonywania szczepień,
- poekspozycyjnych przeciw WZW typu B, wściekliźnie, ospie wietrznej, odrze i tężcowi,
- ochronnych, których dokończenie wynika z charakterystyki produktu leczniczego.
Oczywiście wszystkie szczepienia powinny być wykonywane zgodnie z zasadami bezpieczeństwa przeciwepidemicznego.
Szczepienia ochronne dzieci w dobie koronawirusa – co trzeba wiedzieć?
Obecnie szczepienie ochronne można przeprowadzić u dziecka tylko w sytuacji, gdy nie ma epidemiologicznych czynników ryzyka zakażenia koronawirusem zarówno u dziecka, jak i jego opiekunów lub innych domowników, a dziecko, rodzic/opiekun oraz inni domownicy nie mają objawów, które mogłyby wskazywać na COVID-19 (gorączka, kaszel, duszność, biegunka). Szczepienia należy natomiast odroczyć jeżeli w domu znajduje się osoba z infekcją dróg oddechowych o nieustalonej przyczynie, w okresie kwarantanny lub poddana izolacji w warunkach domowych.
Jak przebiegają szczepienia ochronne dzieci w czasie koronawirusa?
Zgodnie z wytycznymi ministerstwa zdrowa i GIS, szczepienia ochronne dzieci powinny odbywać się zgodnie z następującymi zasadami:
- kwalifikacja do szczepienia powinna odbyć się w formie teleporady, w jej trakcie należy przeprowadzić wywiad dotyczący zdrowia domowników,
- na szczepienie zgłasza się z dzieckiem tylko jedna osoba bez objawów infekcji,
- dziecko i rodzic/opiekun powinni być umawiani na indywidualną godzinę, tak aby nie spotykać się z innymi pacjentami w placówce,
- personel medyczny w placówce wykonującej szczepienia musi używać odpowiednich środków ochrony osobistej oraz przestrzegać wszystkich zasad dotyczących zapobiegania zakażeniom (higiena rąk, dezynfekcja sprzętów i pomieszczeń),
- szczepienia muszą odbywać się w osobnych pomieszczeniach, w których nie są przyjmowane osoby z objawami infekcji,
- jeżeli w placówce nie ma poczekalni i gabinetu dla zdrowych dzieci, szczepienia powinny się odbywać w pierwszych godzinach po otwarciu przychodni, przed godzinami przyjęć pozostałych pacjentów.
W Przychodni Sucholeskiej przestrzegamy wszystkich wytycznych ministerstwa zdrowia i Głównego Inspektora Sanitarnego. Dzięki temu nasi pacjenci mają pewność, że szczepienia ochronne dzieci odbywają się w sposób bezpieczny, minimalizując ryzyko infekcji koronawirusem. Zapraszamy do kontaktu!