Pulsoksymetr napalcowy to urządzenie, którego działanie opiera się na nieinwazyjnej metodzie przezskórnego oznaczania wysycenia krwi tlenem, czyli pulsoksymetrii.

Pulsoksymetria – co to?

Pulsoksymetria należy do obszaru metrologii, zaś samo urządzenie jest jedną z metod optoelektronicznych wykorzystujących interakcje zachodzące między promieniowaniem optycznym a tkankami i płynami ustrojowymi ludzkiego ciała.

Pulsoksymetr – jak działa?


Pulsoksymetr napalcowy działa na zasadzie pomiaru pochłaniania przez czerwone krwinki w naczyniach włosowatych promieniowania o dwóch różnych długościach fali – czerwonego i podczerwonego.

Pulsoksymetr napalcowy-pomiary


Mierzony przez pulsoksymetr sygnał składa się z dwóch składowych: stałej i zmiennej (pulsującej). Składowa zmienna opisuje absorbancję pulsującej krwi tętniczej. Na podstawie pomiaru oblicza się stopień nasycenia hemoglobiny tlenem (SpO2). Pulsoksymetr może również umożliwiać wykonanie pomiaru tętna. Czujnik wyposażony w dwie diody LED oraz fotodiody umieszcza się na końcu małego palca.

Pulsoksymetr – dla kogo?

Badanie pulsoksymetrem wykonuje się u osób zagrożonych niskim ciśnieniem cząstkowym tlenu we krwi, czyli przede wszystkim z chorobami układu oddechowego, np. astmą czy obturacyjną chorobą płuc. Jest ono zalecane osobom pracującym i uprawiającym sporty na dużych wysokościach.


Pomiar pulsoksymetrem napalcowym – pomiary i norma


Prawidłowy poziom saturacji tlenem powinien wahać się w zakresie od 95 proc. do 99 proc. Zalecane jest ustawienie alarmu ostrzegającego przed niedotlenieniem na poziomie 94 proc. Należy pamiętać, że dokładność pomiaru jest mniejsza w przypadku podwyższonych poziomów karboksyhemoglobiny, methemoglobiny lub bilirubiny. Poziom mierzonej saturacji może być również obniżony przez błękit metylenowy czy ciemne lakiery do paznokci.



Pulsoksymetr napalcowy – czy warto kupić?

Urządzenie jest przeznaczone przede wszystkim do zastosowań medycznych i diagnozy chorych w szpitalach, ośrodkach zdrowia, czy w zespołach ratownictwa medycznego, jednak w pewnych przypadkach warto mieć pulsoksymetr w domu i korzystać z niego do monitorowania stanu chorej osoby. Jakie to przypadki? Przede wszystkim, gdy w rodzinie znajduje się osoba z niewydolnością oddechową lub chorobą układu oddechowego, zwłaszcza osoby chore na:
Przewlekłą obturacyjną chorobę płuc (POChP),

  • Mukowiscydozę,
  • Przewlekłą niewydolność oddechową,
  • Choroby płuc (np. gruźlica),
  • Częste i nawracające infekcje dróg oddechowych,
  • Będące w grupie ryzyka zachorowania na COVID-19 (koronawirus SARS-CoV-2).

Pulsoksymetr w domu może być też przydatny u wieloletnich palaczy (palenie papierosów znacząco obniża saturację), a także u sportowców w celu monitorowania jakości wysiłku fizycznego. Warto mieć pulsoksymetr w domowej apteczce, nawet na wszelki wypadek.

Pulsoksymetr – gdzie kupić?


Pulsoksymetr napalcowy mogą Państwo kupić w Przychodni Sucholeskiej. Przychodnia Sucholeska mieści się w Galerii Sucholeskiej w Suchym Lesie k.Poznania. Pacjenci Przychodni Sucholeskiej otrzymają rabat –20% na zakup pulsoksymetru.